Неділя, 19.05.2024, 17:59
Звенигородський РВ Управління МНС України
 в Черкаській області
Головна

Реєстрація

Вхід
Вітаю Вас Гість | RSS

Меню сайту
Преса МНС
«Черкаська Вежа»
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входа
Головна » Статті » Мои статьи

історія району


Загальна характеристика

Територія Звенигородського району знаходиться на Правобережжі, в центрі Черкащини у лісостеповій фізико-географічній зоні, в межах Придніпровської височини.

Рельєф — пологохвилястий, розмежований ярами та балками, долинами річок. Основні річкиГнилий Тікич, Шполка, Вільшанка.

Надра району мають широкий спектр корисних копалин, серед яких основне місце займають паливні та будівельні матеріали. У районі є запаси бурого вугілля, бентонітових глин, каоліну (промислова розробка), будівельних пісків, будівельного каменю (промислова розробка) та джерела радонових вод (санаторій "Радон").

Площа району — 1010 км². Площа сільськогосподарських угідь — 63922 тисяч га. Населення — 52,1 тисяч осіб, у тому числі: міського — 18,9 тисяч осіб, сільського — 33,2 тисячі осіб.

Населених пунктів — 40, у тому числі 1 місто і 39 сільських поселень, які підпорядковуються 1 міській і 27 сільським радам.

Історія

Історія Звенигородщини сягає сивої давнини. Археологічні знахідки на території району свідчать про поселення людей тут ще за часів кам'яного віку. В результаті розкопок 1996 року Великого Рижанівського Кургану було знайдено унікальне за останні 160 років поховання скіфської доби, вік якого майже дві з половиною тисячі років. На території району є також сліди трипільської (села Вільховець, Багачівка, Козацьке, Стара Буда, Стецівка, Чичиркозівка) і черняхівської (села Ризине, Водяники, Моринці) археологічних культур.

У минулому Звенигородка була значним укріпленим містом із обнесеним частоколом замком. Під час спустошливої навали монголо-татар місто було зруйноване. Перша літописна згадка про місто Звенигород датується 1394 роком. У середині XVI століття Звенигородщина підпала під владу Речі Посполитої. На її землях прокотилося повстання відоме під назвою Коліївщина.

1793 року Звенигородщина в складі Правобережжя відійшла до складу Російської імперії.

На Звенигородщині, в селі Гусакове, 23 квітня 1917 року був започаткований Всеукраїнський рух – Вільне козацтво, одним з отаманів якого був Юрко Тютюнник. В історії України відоме і Звенигородсько-Таращанське повстання.

28 січня 1944 року в ході Корсунь-Шевченківської битви у Звенигородці відбулося з’єднання військ 1-го і 2-го Українських фронтів, – взято в оточення німецько-фашистські війська.

Охорона здоров’я

У районі діють Центральна районна лікарня, 4 дільничних лікарні та 1 амбулаторія на 50 ліжок. Створено виїзні бригади, впроваджується сімейна медицина, кілька фармацевтичних аптек.

Освіта

Збережено мережу навчальних закладів. Нині діють 36 загальноосвітніх навчально-виховних закладів. При Стецівській загальноосвітній школі діє Мала академія народних мистецтв.

У Звенигородці працює філія Східноєвропейського університету економіки та менеджменту (СУЕМ), у Шевченковому — сільськогосподарський коледж та філія Черкаського інженерно-технологічного університету (ЧІТУ), спеціалізована школа-інтернат з поглибленим вивченням предметів гуманітарно-естетичного профілю, є 2 професійно-технічних училища в Звенигородці, Козацькому).

Культура

В районі функціонують районний Будинок культури, 36 клубних та 36 бібліотечних закладів, школа мистецтв, художня і дитячо-юнацька спортивна школи. 13 колективів носять почесне звання "народний аматорський", ряд колективів — переможці обласних і учасники міжнародних конкурсів, це:

  • вокальний ансамбль "Заспів" районного Будинку культури;
  • аматорська хорова капела;
  • народний ансамбль танцю "Звенигора";
  • вокальне тріо Водяницького будинку культури - переможець Всеукраїнського конкурсу "Встань, козацька славо!".

Високу оцінку глядачів отримали народний аматорський фольклорно-аутентичний колектив Вільховецького сільського Будинку культури та народний фольклорний ансамбль "Журавка", агітаційно-художній театр малих форм Моринського сільського будинку культури.

У районі щорічно проводиться конкурс юних поетів "Тарасовими шляхами".

Вихованці художньої школи стали переможцями обласної виставки, присвяченої 191-й річниці від дня народження Тараса Шевченка.

Традиційно на Звенигородщині проводиться обласне літературно-мистецьке свято "Вінок Кобзареві" у рамках Міжнародного літературно-мистецького свята "В сім’ї вольній, новій…"

На малій батьківщині Кобзаря розпочато виконання Державної туристично-культурологічної програми "Золота підкова Черкащини".

У районі започатковано розвиток сільського зеленого туризму. Так, у селі Моринці, де народився Тарас Шевченко, вже приймає туристів власниця приватної садиби "Кобзарева колиска" В. С. Чепурна.

Екскурсійні об'єкти

Визначні пам'ятки

Садиба В.В. Голіциної XVIII-XIX століть у селі Козацькому є пам’яткою архітектури загальнодержавного значення разом із дворовим будинком XIX століття і будинком управляючого. Пам'ятками архітектури місцевого значення на Звенигородщині є:

Музеї

Персоналії

У гусарському полку, розташованому в Звенигородці, служив російський поет-партизан, герой Вітчизняної війни 1812 року Денис Давидов.

У Звенигородці часто бував російський байкар Іван Крилов, який в 1797 – 1801 роках проживав у селі Козацьке в маєтку князя Голіцина.

На Звенигородщині народились:

  • український зоолог і палеонтолог, академік І.Г. Підоплічко (Козацьке);
  • український агрохімік, ґрунтознавець і фізіолог рослин, академік П.А. Власюк (Чемериське);
  • зоолог-фауніст, професор І.Я. Криницький (Звенигородка);
  • бібліограф і бібліотекознавець Л. У. Биковський (Вільховець);
  • український скульптор Каленик Терещенко (Попівка);
  • українська художниця, фольклорист, етнограф Софія Терещенко (Попівка), стараннями якої 14 вересня 1920 року засновано Звенигородську художню школу імені Тараса Шевченка, а в 1922 році – повітовий музей імені Тараса Шевченка.

Український композитор, диригент і хормейстер Олександр Кошиць провів дитячі і юнацькі роки в селі Тарасівка. У Звенигородці жив і працював письменник, учений широкого профілю – філолог, сходознавець, історик, академік, перший Неодмінний Секретар Української Академії Наук (з 14 листопада 1918 року) Кримський Агатангел Юхимович. Із Звенигородщиною пов’язане ім’я відомого політика і громадського діяча, політв’язня радянських часів, Героя України В’ячеслава Чорновола який виріс і закінчив школу в с. Вільховець.

На території району живуть і працюють:

  • поети прозаїки, члени Національної спілки письменників України: Михайло Іванченко, Олексій Озірний, Людмила Солончук, Сергій Ткаченко, етнограф-народознавець Вадим Мицик, художник і поет Анатолій Савченко;
  • заслужені працівники культури України: Богінський Анатолій Станіславович, Кріпак Ніна Семенівна, Соломаха Поліна Омельянівна, Шевченко Людмила Михайлівна.

На даний час головою Черкаської обласної державної адміністрації, депутатом обласної ради є Черевко Олександр Володимирович який народився в селі Водяники, Звенигородського району.

Категорія: Мои статьи | Додав: rus01 (28.04.2011)
Переглядів: 1770 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Поиск
Cайти МНС
Служба Порятунку
Звенигородський РВ УМНС
України в Черкаській області
                                   Телефон довіри
  (0472) 66-05-44
  (096) 
993-57-78
 

 
Чергова зміна (цілодобово)
  (0472) 43-20-82
 
(0472) 43–13–79                    
Розробка сайту: Теличко Руслан